تبلیغات
روانشناسی دانش آموز - تاثیر شادی بر طول عمر

شادی باعث افزایش طول عمر می شود!

پژوهشگران علوم پزشکی می گویند نتایج تحقیقات جدید حاکی از آن است که شاد بودن ، خوش بینی و مثبت نگری طول عمر را افزایش می دهد و در واقع باید گفت افراد شاد بیشتر عمر می کنند.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، پژوهشگران تاکید کردند هرچه رضایت خاطر و خوشنودی بیشتر باشد ، خطر مرگ زودرس کمتر است.

«اندرو استپتو» و «جین واردل» دو محقق از دانشگاه لندن در یک مطالعه پیری‌شناسی مردم انگلیس و طی یک نظرسنجی از ۴ هزار بزرگسال بین سنین ۵۲ تا ۷۹ ساله دریافتند که هرچه انسان شاد‌تر باشد طول عمرش افزایش می‌یابد.آنان دریافتند افرادی که رضایت خاطر داشتند ۳۵ درصد کمتر از دیگران در خطر مرگ زودرس قرار گرفتند.

دانشمندان دانشگاه کالج لندن گفتند یافته های آنان نشان می دهد که ‘حال خوب و مثبت داشتن’ به عنوان درمانی برای استرس و بیماری است .محققان پس از در نظر گرفتن فاکتورهایی مانند سن، جنس، افسردگی، بیماری های خاص و رفتارهای مرتبط با سلامت دریافتند آنهایی که بیشترین حالت شادی را گزارش کرده بودند، ۳۵ درصد کمتر از آنهایی که کمترین شادی را گزارش کرده بودند، در خطر مرگ قرار داشتند.

در این تحقیق که نتایج آن در نشریه مجموعه مقالات فرهنگستان ملی علوم آمریکا منتشر شده ، محققان میزان شادی، هیجان، نگرانی، اضطراب و ترس این افراد را در ۴ دوره زمانی در طول روز مورد بررسی قرار دادند. آن‌ها شادی و هیجان را نمره مثبت و روحیه خوب نامیدند و نگرانی، اضطراب، ترس را نمره منفی و حالت بدخلقی نام نهادند

آن‌ها این افراد را به ۳ گروه روحیه عادی، متوسط و ضعیف دسته‌بندی کردند و این گروه‌ها را پس از گذشت ۵ سال بار دیگر مورد مطالعه قرار دادند. ۶-۴ درصد از گروهی که روحیه متوسط داشتند، ۶- ۳ درصد از افرادی که روحیه عالی داشتند و ۳- ۷ درصد از افرادی که روحیه ضعیف داشتند در این مدت ۵ ساله جان خود را از دست داده بودند.در این مطالعه شاخص‌های اقتصادی، سلامت اولیه، اجتماعی، افسردگی و بهداشت مدنظر قرار داشت.نویسندگان این مطالعه دریافتند که افرادی که روحیه عالی و شاد دارند کمتر از ۲ گروه دیگر بیمار می‌شوند. ‌

گرچه شاد بودن به مقدار زیادی به رضایت فرد از وضعیت موجود مرتبط است ولی انسانها خود می توانند با تمرین و دقت زندگی خود را شادتر کنند .همچنین شواهد بسیار زیادی وجود دارد که انسان‌های خوش‌بین، خیلی کمتر از افراد تنها، بدبین و ناراضی از زندگی، در معرض ابتلا به بیماری‌های مختلف و در نهایت مرگ قرار می‌گیرند.

تحقیقات نشان داده افراد بالای ۵۰سالی که به افزایش سن خود با یک دید مثبت و به عنوان یک تجربه شیرین نگاه می‌کنند به طور متوسط تقریبا ۵/۷سال بیشتر از دیگران، زندگی می‌کنند.البته محققان عوامل مختلفی از قبیل نژاد، جنسیت، میزان سلامتی، طرز تفکر و تنهایی را نیز در نظر گرفتند.

روشهای شاد بودن

*برای شاد بودن باید بر افکار شاد تمرکز کرد و باید دنیا را به همین صورتی که هست بپذیرید.

* خودتان را مسخره کنید و بخندید.

* اگر کاری خجالت آور انجام دادید آن را پنهان نکنید. آن را برای دوستان و اعضای خانواده تعریف کنید و با هم دقایقی را بخندید و شاد باشید.

*شکافهای شخصیتتان را قبول کنید

*  خود را با دیگران مقایسه نکنید

*   نگران مسایلی نباشید که کنترلی روی آنها ندارید  

*   خیلی خود را جدی نگیرید

* توانایی خندیدن  به نقاط ضعف و عیوب خود را داشته باشید

*هرگز  متنفر نباشید

*    اجازه ندهید گذشته شما  بر آینده تان  تاثیر بگذارد

*  هیچ کس غیر از شما نمی تواند شما را شاد کند

*    با هم بخندید ولی به هم نخندید!

*   نگران طرز فکر دیگران در مورد خود نباشید

*   به یاد داشته باشید همه شرایط خوب یا بد قابل تغییر هستند پس نگران نباشید.

* محیط را برای خود شاد کنید. در راستای این هدف باید وسایل اضافی و زشت را دور بریزید.

*  همیشه امید داشته باشید .

*دیگران را درک کنید

*غصه نخورید

* واقعیت را قبول کنید

* با انسانهای شاد در ارتباط باشید

*افرادی که واقعاً شاد هستند، اجازه نمی دهند تا اتفاقات بد در روحیه ی آنها تاثیر گذارد.

* چند دقیقه در روز درمورد چیزهایی که باعث خوشحالیتان می شود فکر کنید.  

*در موقعیت هایی که فکر میکنید ممکن است باعث ناراحتیتان شود، شوخ طبعی چاره ی کار است.

* حفظ سلامتیتان یکی دیگر از راه های رسیدن به شادی است.

* گاه تغییرات را بپذیرید.

*مثبت گرایی و خوش بینی به آرامش می انجامد.

* دریغ بردن بر گذشته شادی را از شما می گیرد

*بی نظمی ، تنش آفرین است، آشفتگی زدایی راهی است به آرامش.

*به خاطر آرامش خویش بخشنده باشید.

www.psychologic2.blogfa.com


برچسب ها: شادی و طول عمر،

تاریخ : 1 تیر 94 | 15:00 | نویسنده : مرضیه لک | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.
نمایش نظرات 1 تا 30