تبلیغات
روانشناسی دانش آموز - خواب و یادگیری

ارتباط خواب و  یادگیری دانش آموزان

دکتر "محمدرضا افضل نیا "عضو انجمن روانشناسان انگلستان اظهار می دارد: تحقیقات اخیر نشان می دهد که یادگیری های شبانه در طول زندگی بر اثر پایین بودن میزان پروتئین هسته های سلول مغز در شب به هیچ وجه موثر نبوده و این نوع یادگیری ها جز اتلاف وقت سودی ندارد و تنها منجر به یادآوری های نوک زبانی در هنگام پاسخ دادن به سوالات می شود.

نقش خواب در افزایش یادگیری بسیار مهم است. مطالب ،بدون خواب کافی ،به طور موثر درحافظه دراز مدت سپرده و تثبیت نمی شوند. لذا به دانش آموزان توصیه می شود خواب و تغذیه کافی و مناسب داشته باشند. خواب های پراکنده در روز نمی تواند جایگزین خواب شبانه باشد. پس از ۴ ساعت فعالیت مستمر مغزی به اندازه ۱۰ تا ۱۵ دقیقه  جهت استراحت مغز مفید است.

محققان با بررسی ژنتیکی 26 داوطلب که کمبود خواب داشتند دریافتند خواب کافی تاثیر زیادی روی کارکرد بیش از 700 ژن در بدن دارد. افرادی که در طول شب نمی خوابند بیش از دیگران دچار خستگی، بی حوصلگی، ضعف، بی حالی، سردرد و استرس می شوند.

خواب کافی، رژیم غذایی سالم و ورزش سه عامل مهم در تندرستی افراد است و با نادیده گرفتن هر کدام،فرد در معرض بیماری های مختلف جسمی روحی و روانی قرار می گیرد.

بر اساس نتایج پژوهش ها، کاهش زمان خواب شبانه ( کمتر از 6 ساعت) اشتباه بزرگی است که افراد به بهانه مشغله کاری دچار می شوند و ادامه این روند به مرور زمان قدرت حافظه را کاهش می دهد و روی عملکرد مغز تاثیر منفی می گذارد.

محققان آلمانی دریافتند كه با پخش رایحه گُــــــــل رُز در حین خواب می توانند حافظه های جدید را در مغز افراد فعال كنند. محققان در این مطالعه كه در «مجله علوم» منتشر شده است، نوشتند: مطالعه آنها نشان داده كه حافظه در حین خواب به شدت تقویت می شود و نشان می دهد كه رایحه های گل و احتمالا سایر محرك ها می تواند مسیر یادگیری در مغز را تقویت كنند.

تحقیقات نشان می دهد كه اكثر انسانها از زمان بلوغ نیاز به خواب طولانی تری دارند كه تا سن 30 سالگی ادامه دارد ، و بستگی به میزان ترشح هورمونهای فرد دارد به همین دلیل است كه نوجوانان سخت تر از سایر افراد خانواده و معلمینشان  از خواب بیدار می شوند . با بررسی و مقایسه نمرات مدرك دیپلم دبیرستان دانشجویان مورد تحقیق به این نتیجه رسیدند كه دانش آموزانی كه بطور طبیعی زودتر بیدار می شدند نمرات بهتری داشتند .  دكتر راندلر معتقد است  این به معنی با هوش تر بودن و منظم تر بودن آنها نیست ، بلكه از نظر بیولوژی فقط به معنی آن است كه این نوجوانان این شانس را بطورطبیعی دارند كه زودتر بیدار وهوشیار می شوند در حالیكه همسالان آنها هنوز كاملاً بیدار و فعال نیستند.

اگر دانش آموزی به زور از خواب بیدار شود مطمناً در ساعات اول روز یادگیری خوبی نخواهد داشت و نتیجتاً نمرات خوبی هم نخواهد گرفت .  

مصرف برخی داروهای آرامش‌بخش و ضدخواب  که متاسفانه رایج شده است، نه تنها یادگیری را افزایش نمی‌دهد، بلكه با آسیب بر سلول‌های مغزی باعث عملكرد ضعیف ‌تر مغز در درازمدت  و موجب افت تحصیلی خواهد شد.

به دانش آموز توصیه می شود در هنگام مطالعه، به  هیچ وجه وسایل مربوط به خواب را در کنار خود قرار ندهد واز دراز کشیدن پرهیز نماید، از گذاشتن دست زیر چانه خود داری نماید، در پشت میز مطالعه به حالت صاف بنشیند. این امر موجب می شود که خون به میزان کافی به مغز برسد و یادگیری را تسریع نماید.

دانشمندان معتقدند: تعیین برنامه مشخص خواب شبانه برای کودکان و نوجوانان، کیفیت و میزان خواب آنها را بهبود بخشیده و در تضمین سلامتی  و یادگیریشان موثر است. خواب تاثیر زیادی بر خلق و خوی دانش آموزان می‌گذارد نداشتن خواب کافی بر روی رفتار، حافظه، توجه، وضعیت عاطفی آنها تأثیر منفی می گذارد. کم خوابی باعث بروز مشکلات رفتاری مثل حالت تهاجمی، تدافعی، عدم پذیرش شرایط، رفتار متضاد و مخالف و گاهی بیش فعالی و خواب آلودگی روزانه کودک می‌شود و ضعف درسی به همراه دارد.

سرعت یادگیری بچه ها فوق العاده است و در طول بیداری اطلاعات خیلی زیادی وارد مغزشان میشود که باید آنها را هضم و دسته بندی کنند. بهنگام خواب ،مغز ،این اطلاعات را ساماندهی می کند. همچنین خواب ،زمان تجدید مواد شیمیایی مغز و بدن، جهت آمادگی برای یک روز فعال دیگر است..دانش‌آموزان متناسب با سن‌ خود حداقل به ۸ تا ۱۰ ساعت خواب مناسب نیاز دارند.

خواب برای كودك همانند تغذیه لازم و ضروری است. كودكی كه شبها با آرامش و به حد كافی خوابیده ،  روز بعد به موقع از خواب بیدار می شود   و ا گر به حد كافی نخوابد ، صبح روز بعد به علت كافی نبودن مقدار خواب بهانه گیر و كج رفتار می شود و كمتر شاد به نظر می رسد و انرژی كمتری دارد. در نوجوانان ،خواب ناکافی  شبانه آنها را خسته ، تنبل و حساس می كند و نمی توانند بر روی درس تمركز كنند .

http://www.tebyan.net/


برچسب ها: خواب و یادگیری،

تاریخ : 10 آذر 92 | 21:00 | نویسنده : مرضیه لک | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.
نمایش نظرات 1 تا 30