تبلیغات
روانشناسی دانش آموز - رابطه فکر و سلامت

رابطه فکر و  سلامتی(فرا روانشناسی)

تحقیقات نشان می‌دهد كه مطالعه در مورد بیماری نه تنها موجب بهبودی نمی‌شود، بلكه موجب می‌شود كه آن بیماری عمیق‌تر گردد. نتیجه مطالعه در مورد افسردگی این است كه افسردگی را بیشتر می‌كند. این یك حقیقت است شما به آنچه فكر می‌كنید همان را به دست خواهید آورد. اگر به بیماری فكر كنید، در حال خلق آن بیماری هستید.


 ممكن است به طریقی دیگر فكر كنید، بخواهید به مسافرت بروید چسب زخم، باند، پماد و ... همراه خود بردارید و همیشه در این فكر هستید كه اگر اتفاقی افتاد چگونه از این وسائل استفاده كنید خوب شما دارید آن مشكل را ایجاد می‌كنید. ایجاد مشكل و یا بیماری به همین سادگی است. اگر به آن فكر كنید ایجاد می‌شود. شما اگر كتابی را می‌شناسید كه در مورد سلامتی نوشته شده اگر آنرا مطالعه نمائید سلامتی ایجاد می‌شود.شخصیت انسان صورت دارد. تصویری كه از این شخصیت داریم را تصویر ذهنی می‌گوییم.  به همین دلیل بستگی به اینكه شرایط محیطی و درونی چگونه این شخصیت را شكل داده باشند موجب می‌شود كه ما شخصیت موفق و یا شكست خورده، مستعد خوشبختی یا بدبختی، مستعد سلامتی یا بیماری و... پیدا كنیم.

در بدن انسان مكانیزمی هدف‌جو وجود دارد یعنی اگر به آن بگوئید كه دنبال چیزی بگردد، شروع به گشتن می‌كند تا آن را برایتان پیدا كنداین خصوصیت وجودی انسان است كه توانسته آنرا در زمینه های مختلف موفق كند چیزی را كه بر روی تصویر ذهنی تأثیر می‌گذارد، تفكر اندیشمندانه ای نیست بلكه تجربه است.  به همین دلیل میزان اعتماد به نفس امروز ما حاصل تجربه هایی است كه كسب كرده‌ایم، نه حاصل یادگیری اندیشمندانه. با تجربه كردن موفقیت، موفق شدن را یاد می‌گیریم و با رجوع به خاطرات موفق گذشته موفقیت را در خود بیشتر می‌كنیم.

دو كشف مهم در زمینه ذهن است كه موجب شده است ما بتوانیم این برنامه را تهیه كنیم و امیدوار باشیم كه شما هم بتوانید آنچه را كه می‌خواهید انجام شود.

كشف مهم اول:همه اعمال احساسات و رفتار و حتی توانائیهای آدمی بر اساس تصویر ذهنی است، یعنی شما فقط می‌توانید در قالب تصویر ذهنی یا صورت شخصیتی كه ایجاد كرده اید قدم بردارید. امیل كوئه می‌گوید: تلقین و تصویر چنانچه خلاف همدیگر باشند تصویر برنده است تصویر ذهنی ظرف وجودی ما می‌باشد اگر شاگرد مدرسه ای حساب مردودی برای خود ایجاد كرده باشد مردود می‌شود حتی شرایطی را برای خود ایجاد می‌كند كه اگر بهترین شرایط پیروزی مهیا باشد او از درون طوری برخورد می‌كند كه موفق نشود و مردود گردد.لیاقت همان تصویر ذهنی است. اگر احساس می‌كنید لیاقت چیزی را ندارید یعنی اینكه تصویر ذهنی‌تان ضعیف است و به سختی شما می‌توانید در آن كار موفق شوید. بنابراین مشكلات افراد و توانائیهای آنها فقط در ذهنشان می‌باشد.

كشف دیگر در مورد ذهن این است كه تصویر ذهنی قابل تغییر است و برای شروع یك زندگی جدید هیچ وقت دیر نیست. عیسی مسیح (ع) می‌گوید: بر لباس كهنه وصله نو ندوزیم و شراب تازه را در بطری های كهنه نریزیم. بنابراین تا تصویر ذهنی تان تغییر نكرده هر گونه اقدام و عمل مشكلی می‌تواند ما را از موقعیتی كه هستیم بیرون بیاورد. تصویر ذهنی به سادگی قابل تغییر است. ذهن همانند كامپیوتر دارای مكانیزم هدف‌جو است و هر هدفی را كه به آن داده شود سعی می‌كند آنرا پیدا كند و به مرحله اجرا در آورد. مكانیزم هدف جوی فرد قادر نیست كه هدف خوب را از بد تشخیص دهد. فقط دنبال هدف می‌رود. مكانیزم هدف‌جو در تمام موجودات وجود دارد.

تفاوت انسان و حیوان در این است كه انسان قوه تخیل دارد. تخیل خلاق و تجسم خلاق خصوصیتی است كه تنها در اختیار انسانها می‌باشد و از طریق تجسم خلاق می‌تواند مكانیزم موفقیت را هدایت كند. ماشینی را كه در اختیار دارید باید برنامه ریزی شود اگر خودتان آگاهانه آنرا برنامه ریزی نكنید كه معمولاً به ندرت كسی آنرا آگاهانه برنامه ریزی كرده است به صورت ناخودآگاه و توسط احساسات منفی یا مثبت خودتان، دیگران یا محیط برنامه ریزی می‌شود و آن چیزی نخواهد بود كه خودمان قبلاً خواسته ایم. بنابراین بیائید این ماشین را برنامه ریزی كنیم و از خصوصیتی كه مغز انسان دارد در جهت رشد و كمال و كسب موفقیتهای مادی و معنوی استفاده كنیم. همانطور كه گفته شد مغز انسان یك ماشین هدف‌جو است. دنبال هدف می‌گردد خودش نمی‌تواند هدفی را انتخاب كند باید به آن هدفی داده‌شود. و زمانیكه هدفی را دارد تعادل دارد و اگر هدفی نداشته باشد ممكن است مشكلاتی برایمان بوجود آورد.

امید مکانیزم فعال را درون انسان تحریک می‌کند و ناامیدی سمی است که مکانیزم هدف جوی انسان را مسموم مینماید و دیگر نمی توان کاری از پیش برد

خداوند و خالق ما همه انسانها را برای موفق شدن طراحی کرده و همه ابزارهای لازم را جهت موفق شدن در اختیار او قرار داده است. هر انسانی به قدرتی بزرگتر از خود دسترسی دارد.امرسون می‌گوید: بزرگ و کوچک مطرح نیست بنابراین خودتان را دست کم نگیرید. برنامه ریزی کنید و مطمئن باشید به هدف خواهید رسید.چیزهایی را که برای برنامه ریزی باید در نظر بگیرید:مکانیزم هدف‌جوی موفقیت باید دارای هدف و نشانه باشد. باید تصور کنید که هم اکنون آن را در اختیار دارید نه اینکه در آینده آنرا کسب می‌کنید. بنابراین در تصویر ذهنی که برای این منظور می‌سازید باید آن را در حال، تجربه کنید.مکانیزم خودکار موفقیت حکمت الهی دارد. شما را به هدف نهایی می‌رساند پس نگران طریقه انجام آن نباشید فقط هدف را در ذهنتان بپرورانید. زنده‌اش کنید و با آن زندگی کنید. به هدف نهایی بیندیشید. راه رسیدن به آن مهم نیست.از اشتباه کردن و ناکامی نترسید تمام مکانیزم‌ها با بازخورد منفی به جلو حرکت می‌کنند. تمام بچه‌ها با زمین خوردن یاد می‌گیرند که راه بروند.باید به مکانیزم خلاق خود اعتماد کنید. مطمئن باشید که مکانیزم تجسم خلاق الهی است خودش کارش را انجام می‌دهد. نگران کار کردن یا کار نکردنش نباشید و به عمد آنرا تحت فشار قرار ندهید.  کارتان را بکنید توانایی انجام به دنبالش می‌آید. خودتان را کم نگیرید. لیاقت شما خیلی بیشتر از این است خداوند شما را خلق کرده، بسیار قوی و قدرتمند! به خدا اعتماد کنید .تاریخ : 1 آذر 93 | 19:48 | نویسنده : مرضیه لک | --------------
.: Weblog Themes By VatanSkin :.